Elektronikimza.Com

Milyonlarca vatandaşın bir imza ile kolaylıkla abone olduğu internet, telefon, sabit hat gibi abonelik sözleşmelerinin iptali söz konusu olduğunda abonelikten çıkmak o kadar gerçekleşmiyordu. Vatandaşlar ise haklı olarak uzayıp giden prosedür işlemlerinden şikayet ediyordu. Aboneliğin iptali için “abonelik sözleşmesinin ancak işletmecinin faks numarasına imzalı olarak gönderilmesi” uygulaması artık aranmayacak.

Abonelik İptalleri Bundan Sonra E-Devlet Üzerinden YapılabilecekVatandaşın haklı isyanı dikkate alındı

TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak internet, telefon, sabit hat ve benzeri abonelik sözleşmelerini aylarca sona erdiremediği şikayetinde bulunan ve İstanbul’da yaşayan M.S. adlı vatandaş, fesih talebinin işletmecinin faks numarasına imzalı olarak gönderilmesi zorunluluğundan ve salgın nedeniyle faks cihazına ulaşma imkanının zorlaştığından hareketle artık gelişen teknoloji doğrultusunda alternatif yöntemler kullanılması gerektiğini belirtti. Vatandaşlardan gelen benzer şikayetlerin yoğunluğunu dikkate alan komisyon, BTİK ile temasa geçti. çilesi çeken milyonlarca vatandaşa müjde verildi. BTİK yazısında şunlar kaydedildi:

Abonelik işlemlerinin feshi artık e-devletten yapılabilecek

BTİK ise konuyla ilgi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “28.10.2017 tarihli ve 30224 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin, ‘fesihte takip edilecek usul ve feshin sonuçları’ başlıklı 23’üncü maddesinin, ‘Aboneler abonelik sözleşmelerini her zaman ücretsiz olarak sona erdirebilir.” Öte yandan BTİK’in Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili hükmüne göre abonelerin, “abonelik sözleşmelerini feshetmek istediklerinde bu taleplerini;
  • İşletmeci veya adına abonelik sözleşmesi yapmaya/işlemlerini yürütmeye yetkili temsilcisine yazılı olarak yapmak,
  • Teyit edilmiş olmak kaydıyla işletmecinin faks numarasına imzalı olarak göndermek,
  • Güvenli elektronik imza ile gönderilip saklanabilen metinler kullanmak,
  • Kurum tarafından belirlenebilecek diğer yöntemleri kullanmak, suretiyle işletmecilerine iletirler.”
Yukarıda belirtilen fesih taleplerinde abonenin kimlik belgesi kontrol edilerek fesih taleplerinin her şartta işleme alınmasının önü açılır. Bu kapsamda teknolojik imkânlardan da faydalanarak tüketicilere daha kolay ve hızlı bir şekilde fesih başvurusu yapabilme olanağının sağlanmasına yönelik her türlü çalışma devam etmektedir. Yürütülen çalışmalar kapsamında bu çalışmaların tamamlanması ile fesih başvuruların E-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmesi mümkün halle gelecek, bu sayede vatandaşların tek bir imza ile kolaylıkla abonelik işlemi başlattıkları uygulama kolay bir şekilde de sonlandırılacak.  

Hemen Ara