Elektronikimza.Com

Elektronik imzanın güvenli olması demek üretilen elektronik imza oluşturma verilerinin kendi aralarında bir eşinin daha bulunmaması anlamına gelmektedir. Elektronik imzanın güvenli olması demek, üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin araç dışına çıkmadan gizliliğinin sağlaması demektir. Elektronik imza oluşturma verilerinin, üçüncü kişilerce elde edilememesi, kullanılamaması ve elektronik imzanın sahteciliğe karşı korumasını da ifade etmektedir. İmzalanacak verinin imza sahibi dışında değiştirilememesi ve bu verinin imza sahibi tarafından imzanın oluşturulması da yine e imzanın güvenli olduğunu garantilemektedir.

Elektronik İmzanın Güvenli OlmasıE-imza neden gereklidir?

Teknolojinin son derece ilerlediği günümüzde elektronik ortamın çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması bazı taleplerin ve güven sorununun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu noktada karşımıza çıkan en önemli sorunlardan birini çözmek adına gizlilik, kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve inkâr edilemezliği sağlayan elektronik imza uygulaması ortaya çıkmıştır. Elektronik imzanın taşıdığı bu dört temel özellik; elektronik ticaretin ve kamu alanında yürütülmekte olan e-dönüşüm projelerinin elektronik ortamda güvenle işlem yapılmasına imkan yaratır. Bu şekilde yapılan işlemlerde hukuki bir geçerlilik de elde edilerek, elektronik ya da mobil imzanın kullanılması artık kaçınılmaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkar. Bazı kuruluşlar iş süreçlerinde elektronik imzalar almakta tereddüt ediyor. Bu kuruluşlar, günümüzde elektronik imzaların neredeyse her türlü durumda imza yürütmek için kullanılabileceğini bilmelidir. E-imzanın özellikle iş dünyasında uygulanabileceği sık görülen durumlara bir göz atalım. İşletmeler, özellikle KOBİ’ler, satıcılarla pazarlık konusunda genellikle dezavantajlıdır; bu nedenle, yöneticiler için bir anlaşmaya varıldığında şartları ve fiyatları hemen kilitleyebilecek durumda olmaları şarttır. Yöneticiler veya işletme sahipleri belgeleri çevrimiçi olarak imzaladıklarında, satıcıları ile yaptıkları her türlü anlaşmayı birkaç dakika içinde sonuçlandırırlar ve böylece daha önce belirtilen avantajdan yararlanırlar.

Satış sözleşmeleri

Yöneticiler belgeleri sonlandırmak istediklerinde, daha fazla anlaşmayı daha hızlı kapatmaları garanti edilir. Birçok kuruluş için satış sözleşmeleri en düzenli olarak imzalanan belgelerdir. İster işten tüketiciye (B2C), ister işten işe (B2B) satış sözleşmeleri olsun, e-imzalar kullanışlı olabilir.

Müşteri onayları

Ismarlama mallarla uğraşan işletmeler için, üretim öncesi nihai onay çok önemlidir. e-imza, onayları güvenli bir şekilde ve kolayca kaydetmenize ve depolamanıza yardımcı olur. Böylece siparişi tamamlamak için hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Fikri mülkiyet lisansları ve diğer standart yasal sözleşmeler

E-imzalar mahkemelerde bile yasal olarak bağlayıcı ve kabul edilebilir olduğundan, fikri mülkiyet lisansı ve NDA’lar gibi ortak yasal anlaşmalar için mükemmeldir.  

Hemen Ara