Elektronikimza.Com

E-imza ile hayatımıza giren, kamusal alanda internet üzerinde işlem yapabilme uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının noter işlemlerinin bazılarını, notere gitmeden internet üzerinden yapabilmelerine olanak tanıyan “e-noter” uygulaması başladı. Artık vatandaşlar internet üzerinde randevu alabilecek ve bazı işlemlerini notere gitmeden yapabilecek. Pandemi nedeniyle sosyal izolasyonu sağlamak ve toplumsal hayatın devamlılığına katkı sunmak için hayatın her alanında tedbirler alınmaya devam ediliyor. Korona virüs tedbirleri kapsamında noter işlemleri için e-randevu sistemine geçildi.

E-Noter uygulaması başladıE- Noter hayatımızı nasıl kolaylaştıracak?

E-randevu sistemi ile tüm noterlik işlemleri, noterden randevu almak suretiyle sıra beklemeden, yapılabilecek. 7/24 hizmet veren bu sistem sayesinde vatandaşlar, noter işlemlerini istediği saatte yapabilecek. Başvuru işlemi tamamladığında sistem otomatik olarak başvuru numarası oluşturacak ve randevu bilgileri kişinin e-posta adresine gönderilecek. Randevu saatinde randevu alınan noterliğe gitmek yeterli olacak.

Noter sayısında yüzde 83 artış

Ankara Hakimevi’nde düzenlenen “Noterliklerde Dijital Dönüşüm e-Noter Uygulamaları Tanıtım toplantısına katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül,  e-noter uygulaması ile ilgili bilgi verdi. Noterlerin adalet sisteminin önemli paydaşları arasında bulunduğunu söyleyen Gül, noterlerin, birçok ihtilafın yargıya gelmeden çözüme kavuşturulmasında aktif görev aldığını ifade etti. Bağımsız, tarafsız, mesleki yetkinliği güçlü noterlik sisteminin hukuki hizmetlerin kaliteli şekilde sunulmasına katkı sunacağına vurgu yapan Gül; “2019-2020 arasında toplam 319 yeni noterlik kuruldu. 2002 yılında 1231 olan noter sayısı yüzde 83 artışla 2 bin 250’ye ulaştı. Geçen yılın nisan ayından itibaren hafta sonu nöbetçi noterlik uygulamasını hayata geçirdik. Nöbetçi noterliklerde 810 bin 448 işlemin yapıldı. 6 Nisan 2019’da yurtdışındaki noterlik işlemleri Türkiye’de yetkilendirilen kişiler aracılığıyla alınması sağlandı. Bu kapsamda 30 bin 361 işlem gerçekleştirildi” dedi.

Çeviri gibi işlemler ‘e-imza’ ile gerçekleştirilebilecek

Noter ücretlerinin kredi kartı ya da banka kartıyla ödenmesine 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren başlandığını hatırlatan Abdülhamit Gül, 1 milyon 650 bin işlemin de bu şekilde yapıldığını kaydetti. Bakan Gül dijital kimlik doğrulama kapsamındaki çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Kimlik kartı çiplerinde bulunan verilerin noterliklerdeki cihazlara aktarılmasına devam edildiğini vurgulayan Gül, sıfır riskle işlemlerin güvenli şekilde yapıldığını belirtti. Adalet Bakanı Gül, şöyle konuştu: “Bugün ‘e-noter’ uygulamasıyla vatandaşlarımıza ve noterliklerimize yeni kolaylıklar getiriyoruz. Vatandaşlarımız, ‘e-noter’ uygulamasıyla Türkiye Noterler Birliğinin internet sayfasından 7 gün 24 saat randevu alma imkanına sahip olacak. Vatandaşlarımız cep telefonu, bilgisayar üzerinden üyelik şartı aranmadan istediği noterlikten randevu alabilecektir. Böylece, vatandaşların zaman kaybetmesinin önüne geçilecektir. e-noter uygulaması kapsamında noterliklere gitmeden ihbarname, ihtarname, çeviri gibi işlemler ‘e-imza’ ile gerçekleştirilebilecek. Ayrıca noterliğe gidilmeden önce hangi işlem tesis edilecekse onlarla ilgili talepler, bilgiler iletecek vatandaşlar noterliğe gittiğinde hazır işlemle karşılaşacak, imzasını atarak işlemini gerçekleştirecek.”  

Hemen Ara