Elektronikimza.Com

 

E-imza nedir veya başka bir ifadeyle elektronik imza, nedir sorusunu kısaca cevaplayalım.

 

Elektronik belgeler veya formlar üzerinde onay veya onay almanın yasal bir yoludur. Hemen her işlemde el yazısı bir imzanın yerini alabilir. Elektronik imza veya e-imza, elektronik formdaki diğer verilerle mantıksal olarak ilişkilendirilen ve imzalayan tarafından bir belge veya işlemin onaylanmasını imzalamak veya onaylamak için kullanılan elektronik formdaki verileri ifade eder.

 

 

Elektronik imzanın özellikleri nelerdir?

 

Bir kağıda elle atılan ıslak imza nasıl o imzanın sahibini tanımlıyorsa, e-imza da hukuki olarak kişiye aynı hak ve yükümlülükleri sağlamaktadır. Yukarıda yaptığımız tanımamaya ek olarak, elektronik imzayı en kısa ve anlaşılır olarak; elektronik veriye eklenen kimlik doğrulama amacıyla kullanılan bir çeşit elektronik iz şeklinde tanımlamak mümkündür. Elektronik olarak imzaladığınız bir elektronik dokümana eklenen e-imza verisi o dokümanın size ait olduğunu hukuksal olarak  kantlar. Aynı zamanda söz konusu dokümanın içeriğinin başka birileri tarafından değiştirilip değiştirilmediğini ortaya koyar. Tüm bunların yanı sıra elektronik imzanın birçok özelliği bulunmaktadır.

 

 

Kimlik doğrulaması

 

Gerçek ve şüpheye yer bırakmaksızın belgeyi gerçekte kimin imzaladığının kanıtı olan elektronik imza, imzalanan belgeyi somut ve tanımlanabilir varlığa bağlar.

 

 

Veri bütünlüğü

 
Veri bütünlüğü sağlayan elektronik imza, imzalamadan önce dokümanın başka kişiler tarafından müdahale edilmediğinin de kanıtıdır. Elektronik imza, ikili bite bağlıdır. Bu sebeple başka bir belgeye eklenemez veya dahil edilemez. İmzalanan belge başlı başına tek ve gerçek dokümandır.
 

E- imza İnkar edilemez
 


Günümüzde pek çok davaya konu olan sahte imza, elektronik imza ile tarihe karışıyor. Kişinin kendi iradesi ile attığı imza taklit edilemez, kopyalanamaz. Başka bir belgede farklı bir amaç için kullanılamaz. Başka bir ifadeyle, elektronik imza mahkemede imza sahibinin aslında imzayı yarattığının kanıtı konumundadır.

 

Ayrıca elektronik imza, sahibi kesinti yaşamadan işlem yapabilmek için güvenli ve doğru bir tanımlama yöntemi sağlamayı amaçlamaktadır. En geniş haliyle elektronik imzanın tanımı, geçerli yetki alanına göre değişkenlik göstermektedir. Çoğu ülkede ortak payda, aşağıdakileri gerektiren gelişmiş bir elektronik imza seviyesidir.

 

Siz de yeni nesil dijital teknoloji ile devreye giren elektronik imza ile özelikle ticari ve hukuki alanda çalışmalarınızı güvenle sürdürebilirsiniz. Sertifika tabanlı elektronik imzalar en gelişmiş, uyumlu ve güvenli e-imza türü olarak hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Her imza sahibinin kimliğinin ve belge özgünlüğünün en yüksek güvenceyle koruma altına alınan, dijital kimlik sertifikası ile desteklenen güvenilir e-imzayı tercih edin.

 

E-imza nedir veya başka bir ifadeyle elektronik imza, nedir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Daha fazlası için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara