Elektronikimza.Com

EKAP Nedir? sorusuna cevap verelim. Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP), Kamu İhale Kurumu ile birlikte ortak çalışmaları sonucu ihale dokümanlarını paylaşmak ve ihaleye katılımları internet aracılığıyla sağlayan sisteme verilen isimdir. 2008 yılı itibarıyla hukuki alt yapısı tamamlanan EKAP, 2010 yılında uygulanmaya başlanmıştır. EKAP ile kamuda ihale veya doğrudan alım yöntemi ile yapılan mal ve hizmet alımları söz konusu elektronik ortama kaydedilir. İhale için gerekli olan formlar ve şartlar bu elektronik sistem tarafından otomatik olarak gelir ve yayınlanır. İhaleyle ilgilenen bütün taraflar, ihaleyi yapan kuruma ait bu belgeleri internette kolayca bulabilir. Hızlıca doldurup ihaleye katılabilir. Kamu kaynaklarında verimliliğin ön planda tutulduğu EKAP sistemi, ihaleyi yapan kuruma da ihaleye katılan kişiye de şeffaf ve güvenilir bir ortam sağlar. Kamu İhale Kurumu tarafından açılan ihalelere başvurmak için elektronik imza kullanmak gerekmektedir. EKAP için elektronik imza almak için bizi arayabilirsiniz. Öte yandan EKAP’ın, Kamu İhale Kurumu tarafından hazırlanan bir elektronik ortam olduğunu belirtmeyiz. Elektronik Kamu Alımları Platformu, KİK ile sözleşme yapma zorunluluğu bulunan, kamuda ihale veya doğrudan temin yoluyla yapılan tüm mal ve hizmet alımları sisteme kaydedilir.

EKAP Nedir?EKAP üyeliği

EKAP sistemine üye olarak seçtiğiniz paketlerin yanı sıra Kamu İhale Kurumuna ihale konusunda alınan kararları KİK Kararları paketinden görebilirsiniz. Öte yandan Avrupa Birliği’nde yapılan kamu ihalelerini, AB tarafından finanse edilen projelere ait ön ilan ve bilgilendirme yazılarına ulaşmak için AB İhale Paketi’nden de faydalanabilirsiniz.

Elektronik Kamu Satın Alma sistemi nedir?

Türkiye, özellikle kamu alanlarında e-devlet dönüşüm sürecini hızla tamamlıyor. Bu süreci hızlandıran bir diğer faktör ise, elektronik imzanın da Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) kullanılmaya başlanması oldu. Kamu İhale Kurumu’nca (KİK) açılan ihalelere teklif vermek isteyenler, başvurularını elektronik imza ile vererek, kolayca sürece dahil olabiliyor. Elektronik Kamu Satın Alma sisteminin yakın zamanda tüm sektörlere ilişkin satın alma ihalelerinde yürürlüğe geçmesi hedefleniyor. Kamu denetimi sağlayan, saydamlık, hız, standardizasyon ve tutarlılık sağlayan e-ihale süreci, kamu alım sürecinde elektronik imzaya geçilmesiyle birlikte, e-devlet dönüşüm sürecine katkı sunmaktadır. EKAP Nedir? sorusuna verdiğimiz bu kısa cevap sizi tatmin etmediyse bize yazın!..

Hemen Ara