Elektronikimza.Com

Genelde ticarette yaşanan güven sorunu özelde ise pandemi nedeniyle e-imza sahip olduğu özellikleri ve kullanıcıya sağladığı zaman tasarrufu ile son dönemde daha fazla tercih ediliyor. Günümüzde e-siparişlerden e-sözleşmelere, ÖSS, KPSS, LES’den pasaport başvurularına, Emniyet Müdürlüklerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerine kadar pek çok kurumsal alanda kullanılıyor., Sağlık personelinden hastane ve eczaneler gibi sosyal güvenlik uygulamalarına, vergi ödemelerinden elektronik oy verme işlemlerine, ticari alandaki uygulamalardan sigortacılık işlemlerine kadar çok geniş bir yelpazede kendine kullanım alanı bulan elektronik imza özellikle kağıtsız ofislerin vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Sektör büyüyor. Elektronik imza kullananlar ile mobil imza kullananlar 2020’de arttı

Elektronik imza kullananlar 2020'de arttıElektronik imza kullananlar 2020’de arttı

5070 Sayılı Kanuna göre ıslak imza ile eşdeğer olan elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlenmesini sağlar. Ancak e-imza ıslak imza gibi tek bir çeşit imza değildir. Harf, karakter ve sembollerden meydana gelen tarafların kimlik bilgilerini doğrulayan sayısal bir veri olan elektronik imza, atılan metine göre de değişiklik gösterir.

Ülkemizde mobil imza üç Telekom şirketi üzerinden sağlanıyor

Yine elektronik imza altyapısıyla desteklenen ve GSM işletmeleri eliyle hizmet sunan mobil elektronik imza, kullanım kolaylığı sağlaması nedeniyle son yıllarda oldukça tercih edilen bir hizmettir. Bu hizmeti sunan Avea, Turkcell veya Vodafone’a başvurarak, siz de mobil imza sahibi olabilirsiniz. Hali hazırda e-Devlet Kapısı Avea, Turkcell ve Vodafone mobil imzaları ile entegre çalışmaktadır. Ülkemizde mobil imza üç Telekom şirketi üzerinden sağlanabiliyor. E-Devlet’te yer alan bilgilere göre mobil imza cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğindedir. Bu şekilde güvenli bir kullanım alanı sağlayan mobil elektronik imzanın kullanımı da oldukça kolaydır. e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için herhangi bir ücret talep edilmez. Yalnızca GSM şirketleri tarafından bir ücretlendirme bulunmaktadır. Mobil İmza ücretlendirmesi Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi GSM firmaları tarafından farklı şekilde ücretlendirilmektedir. Ücretlendirmeler için kurumların internet adreslerine göz atabilirsiniz.

Elektronik imza ve mobil imza kullanımı her geçen gün artıyor

Öte yandan Türkiye Elektronik Haberleşme sektörünün yakın zamanda açıkladığı “Üç Aylık Pazar Verileri Raporu” verilerine göre; Elektronik ve Mobil İmza 2020 yılı birinci çeyrek itibarıyla toplam 6 (altı) adet yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı bulunmaktadır. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının Mart 2020 sonu itibarıyla oluşturdukları sertifika sayısı, 4,1 milyonu elektronik imza ve 635 bini mobil imza olmak üzere toplam 4,7 milyondu. 2020 yılının birinci çeyreğinde bir önceki döneme göre elektronik imza sayısında yüzde 4 artış oldu. Mobil imza sayısında ise yüzde 2,8 oranında artış yaşandığı kaydedilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, Türkiye’de gerek şahısların gerekse kurumların elektronik imza ve mobil imza kullanımı her geçen gün artmaktadır. Elektronik imza günümüz ihtiyaçlarına en hızlı, güvenilir ve kolay cevap veriyor.  Kullanım alanlarının önümüzdeki süreçte daha yaygınlaşması ve kullanıcı sayısının daha da artması öngörülmektedir.      

Hemen Ara