Elektronikimza.Com

Elektronik imza ne için gereklidir? sorusuna cevap vermeye çalışalım. Günümüzde elektronik ortamın fazlasıyla yoğun olarak kullanılmaya başladı. Bu da bir takımı taleplerin ve beraberinde güven sorununun oluşmasına neden oldu. Tam da bu noktada verilerin bütünlüğü, gizliliği gözeterek, kimlik doğrulama, ve inkâr edilememe ihtiyacından dolayı elektronik imza uygulaması bir ihtiyacı kapatmak amacıyla ortaya çıktı.

Bu dört temel özelliği ile elektronik imzanın ticaret ve kamu alanında yürütülen e-dönüşüm projelerinde daha güvenli elektronik ortamlarda işlem yapabilme olanakları artırıldı. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından yapılan ikincil düzenlemelerle İnternet ortamında kullanılması sağlandı. Yasayla desteklenen söz konusu ortamlarda yapılan iş ve işlemler hukuki alanda geçerlilik kazandı. Böylelikle elektronik imzanın elle atılan ıslak imza ile aynı hukuki sonucu doğuracağı ve kesin delil olarak kabul edileceği hükme bağlanmış oldu. Kısacası elektronik imza, elektronik ortamda yapılan işlemlere hukuksal nitelik kazandırmıştır.

e-İmza hangi uygulama alanlarında kullanılır?

Elektronik İmza Ne İçin Gereklidir?

Kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın yüksek bilgi güvenliğinin gerekli olduğu tüm sektörlerde e-imza kullanılmaktadır. Finans kuruluşları, bayilikle çalışan sigorta firmaları, kamu kuruluşları ve üniversiteler e-imzanın herkesçe bilinen kullanıcılarıdır. Bunun yanı sıra elektronik imza, günümüzde her alan ve her sektörde kendine kullanım alanı buldu. Giderek yaygınlaşan elektronik imza veya e- imza kamu alanlarında geliştirilen projelere ek olarak finans, hukuk ve ticaret gibi özel alanlarda da güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Aşağıda e-imza uygulamalarının nerelerde kullanıldığına ilişkin bazı örnekleri sizin için derledik.

Elektronik imza ne için gereklidir? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Daha fazlası için bizi aramaya çekinmeyin!

Hemen Ara