Elektronikimza.Com

Mobil İmza nedir? Mobil imza, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa uygun olarak, ıslak imza ile aynı hukuki sonuçlara sahip elektronik imzanın (e-imza), GSM SIM kartı aracılığıyla hızlı ve güvenilir olarak atılmasını sağlayan hizmettir. M-İmza, akıllı kart ve kart okuyucu kullanılarak oluşturulur ve hukuki olarak e-imza ile aynı özelliklere sahiptir. 26918 sayılı ve 28/06/2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe giren ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen “Elektronik İmza İle İlgili Süreçlere Ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile de mobil imza ve elektronik imzanın eş değerliliği belirtilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mobil elektronik imza, GSM işletmecileri tarafından sunulmaktadır. Siz de mobil imza kullanmak istiyorsanız, bu hizmeti sunan Avea, Turkcell veya Vodafone’a başvurarak mobil imza edinebilirsiniz. Öte yandan e-Devlet Kapısı Avea, Turkcell ve Vodafone mobil imzaları ile entegre bir şekilde çalışmaktadır.

Mobil İmza nedir? Mobil imza nasıl kullanılır?

  • Giriş menüsünden “mobil imza ile giriş” seçeneğine tıklayın.
  • Gelen ekranda T.C. Kimlik No ve Mobil imza aboneliğiniz bulunan GSM numaranızı girin. Ardından “Gönder” tuşuna basın.
  • Bilgisayar ekranında sözleşmeyle beraber imza metninin özeti açılacaktır. Cep telefonunuza da imza metninin özeti gelecektir. Ekrandaki imza metni özeti ile cep telefonunuza gelen metnin aynı olduğunu kontrol edin. Aynı ise, ekrandan sözleşmeyi okuyup cep telefonunuzla imzalayın. Mobil imza ile girişten vazgeçerseniz ekrandaki iptal düğmesini kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Cep telefonunuza gelen imza metni özetini imzaladıktan sonra ekranda “Devam” tuşuna basarak, giriş işlemini tamamlayın.

Mobil İmza nedir?İnternet Bankacılığı ile giriş

E-Devlet Kapısı giriş araçlarına internet bankacılığı ile giriş sekmesi de eklenmiştir. Sisteme dahil olan bankaların internet bankacılığı müşterileri, tekrar bir e-Devlet Kapısı şifresine ihtiyaç duymadan internet bankacılığı girişinde kullandıkları müşteri no/kimlik no ve şifre/parola ile güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısına giriş yapabilirler. İnternet bankacılığı giriş yöntemi, kullanıcılara şifreye alternatif ve güvenli bir giriş kanalı da sunmaktadır.

İnternet Bankacılığı ile e-Devlet kapısına nasıl girilir?

İnternet Bankacılığı aracılığı ile e-Devlet Kapısına giriş için şu adımları izlemeniz gerekiyor:
  • turkiye.gov.tr sayfasını açın.
  • “Sisteme Giriş” düğmesine tıklayın.
  • e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan “İnternet Bankacılığı” sekmesine tıklayın.
  • İnternet Bankacılığı uygulaması kullanılacak bankayı tıklayın.
  • Bankanın açılan sayfasında ilgili alanlara İnternet Bankacılığı girişi için kullanılan müşteri no/kimlik no ve şifre/parolayı girin.
  • Bu basamakları tamamladıktan sonra banka müşterileri giriş yapmış olur ve sistem sizi e-Devlet Kapısı’na doğrudan yönlendirilir.
Yazının konusu : Mobil İmza nedir?  

Hemen Ara