Elektronikimza.Com

Günümüzde ticaretten hukuka, sosyal güvenlikten eğitime, yurt dışı işlemlerinden vergi ödemelerine kadar pek çok alanda kullanılan elektronik imza hayatımızın bir parçası konumunda… Bu yazımızda gerek kamusal gerekse ticari alanda muhtemel elektronik uygulamalarına değineceğiz. Buna göre, elektronik imza veya e-imza; kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere holdingler ve diğer büyük şirketler, bankalar ve finans kurumları, sigorta şirketleri, üniversiteler, yüksek iletişim ve bilgi güvenliğine ihtiyaç duyan organizasyonlarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Elektronik imzanın birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Peki, elektronik imza hangi alanlarda kullanılmaktadır? elektronik imza hangi alanlarda kullanılmaktadır?Bu alanlara kısaca bir baktığımızda bankalar ve finans kurumlarının ilk sırada yer aldığını görmekteyiz. Bunların yanında şube ağına sahip olan sigorta şirketleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında da e imzanın kullanıldığı görülüyor. Holdingler ile diğer büyük şirketlerin yanı sıra, üniversiteler ile yüksek iletişim ve bilgi güvenliği gereksinimi olan organizasyonlar başta olmak üzere birçok alanda da orta ve uzun vadede yayığın bir kullanım alanının olabileceği değerlendiriliyor. Hem kamusal hem de ticari alandaki kullanım örneklerine bağlı olarak aşağıdaki örnekleri de vermemiz mümkün:

Elektronik imza hangi alanlarda kullanılmaktadır

  • Kamusal alandaki uygulamalara bakıldığında KPSS, YGS gibi sınavlara dair başvurular ile pasaport başvurularında e imzanın kullanıldığını görüyoruz.
  • Diğer taraftan kurumlar arası iletişimlerde örneğin Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri  ve diğer kurumlarda e imzanın kullanıldığını görüyoruz.
  • Sosyal güvenlik uygulamalarına bakıldığında sağlık uygulamalarında örneğin sağlık personeli, hastaneler ve eczanelerde yine e imza uygulamasının varlığını görüyoruz.
  • Uygulamanın belki de en çok fayda sağladığı alanlardan biri ise vergi ödemeleridir. Vergi ödemelerinde kullanılan e imza ile hem zamandan hem de kayıplardan telafi sağlamak mümkün.
  • E imzanın verimli bir şekilde kullanıldığı diğer alan ise elektronik oy verme işlemleri. Ancak burada oy verme işleminin gizliliği hakkında kimilerine göre soru işaretlerinin bulunduğu ifade ediliyor.
  • Ticari alandaki uygulamalara baktığımızda ise özellikle e imzanın internet bankacılığı, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, e sözleşmeler ve e  siparişlerde kullanıldığını görüyoruz.
Öte yandan güvenli Elektronik İmza almak istiyorsanız ancak Nitelikli Elektronik Sertifika ile sağlanabildiğinin farkında olmanız gerekiyor. Nitelikli Elektronik Sertifika almak için başvurulabilecek yerler olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasında yayımlanıyor.  

Hemen Ara